Zalety i wady parkietu drewnianego

Parkiet – zalety i wady podłogi drewnianej

Drewniany parkiet wygląda przepięknie, ale jest jednocześnie najdroższym i najbardziej ekskluzywnym rozwiązaniem. Drewno kojarzy nam się z luksusem i naturalnym pięknem. Największą ich zaletą jest wyjątkowa wytrzymałość i długowieczność. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie? Głównym aspektem jest grubość wierzchniej warstwy drewna. Grubsza warstwa daje nam możliwość wielokrotnego cyklinowania podłogi, czyli zeszlifowania podłogi w celu usunięcia uszkodzeń i powstałych zanieczyszczeń. Cienkie warstwy jednak tej możliwości nie mają. Ich minusem jest jednak fakt, że posiadają duże higroskopijne właściwości, czyli pochłanianie i oddawanie wilgoci. Montaż takiej podłogi również jest trudniejszy niż standardowych paneli podłogowych, najlepiej jest oddać to w ręce fachowca, który zadba o optymalną szerokość szczeliny dylatacyjnej. Możemy też zainwestować w droższe gatunki egzotycznego drewna, które charakteryzuje się niższą higroskopijnością.

Również wadą podłóg drewnianych jest ich odbarwianie się pod wpływem światła słonecznego. Jeżeli zamierzacie jednak kupić podłogę drewnianą, polecam Wam firmę Barlinek lub Baltic Wood, które oferują gwarancję na nawet 25 lat jeżeli chodzi o uszkodzenia przez promienie UV.

Niewątpliwie ich wielką zaletą jest ogromna wytrzymałość na zarysowania i wgniecenia. W tym przypadku inna podłoga nie ma sobie równych.

sklep z podłogami

Jak wybrać odpowiednie panele podłogowe, podłogę drewnianą do Twojego domu - porady